2019 Blues Awards celebrate student success at UC

It has been a 106 years since the first University of Canterbury Blues Awards, and last week the ceremony was back for 2019. The awards are one of the most prestigious events on the university calendar.

This year, Blues was staged in the new UCSA building, Haere-roa. 65 awards were presented. Congratulations to all winners and nominees!

This slideshow requires JavaScript.

2019 Blues Awards winners

Major Awards
  • Polly Hoskins – Outstanding Contribution to University Arts
  • Thomas Bedggood – Outstanding Achievement in the Arts
  • Amelia Dewhurst and Rose Bayldon – Outstanding Contribution to Sustainability
  • Eleanor Hurton – Outstanding Contribution to Equity and Diversity
  • Tamahou Thoms – Waewae Kai Pakiaka: Outstanding contribution to the Māori community
  • Bariz Shah and Eleanor Hurton – Outstanding Achievement in Community Engagement
  • George Haswell – Official of the year
  • Piet Van Hasselt – Coach of  the year
  • UC Mens Premier Basketball Team – Team of the year
  • Piet Van Hasselt – Outstanding Contribution to University Sport
  • Braydon Ennor – Sportsperson of the Year
Community Blues
  • Amelia Dewhurst
  • Bariz Shah
  • Eleanor Hurton
  • Freya Farrar
  • George Stilwell
  • Hinerangi Curtis
  • Josephine Varghese
  • Paige Sullivan
  • Rose Bayldon
  • Sam Walker
  • Tamahou Thoms
Arts Blues
  • Baily Lelieveld – Music
  • Chas Wakefield – Music
  • Jack Nolan – Music
  • Kevin Fernando – Music
  • Polly Hoskins – Literature
  • Thomas Bedggood – Music
  • Wenting Yang – Music
Sports Blues
  • Adam Hillis – Hockey
  • Anna Perry – Athletics
  • Braydon Ennor – Rugby
  • Britneylee Nicholson – Football and Futsal
  • Bronwyn Dibb – Trampoline
  • Edmund Fordyce – Croquet
  • Ella Ferguson – Volleyball
  • Grace Brooker – Rugby
  • Hayley Cox – Hockey
  • Henry Wills – Rowing
  • Jade Bowen – Touch Rugby and Rugby Sevens
  • Jessie Hansen – Rugby
  • Josie Dixon – Handball
  • Julia Harrison – Archery
  • Lily Marshall – Netball
  • Lucy Jenkins – Rugby
  • Luke Mercieca – Athletics
  • Madeleine Story – Hockey
  • Margot Willis – Hockey
  • Max Atwell – Athletics
  • Quinton Hurley – Swimming
  • Rebecca Lake –Football and Futsal
  • Una Foyle – Football
  • Will Jordan – Rugby
  • Ultimate Players:
    • Caitlin Wood – Ultimate Frisbee
    • Kimberley Fuller – Ultimate Frisbee
    • Mike Muldrew – Ultimate Frisbee
    • Paige Hansen – Ultimate Frisbee
    • Te Atawhai Maginness – Ultimate Frisbee
    • Yani Nicholson – Ultimate Frisbee
Sport Recognition Awards
  • UC Men’s’ Falcons Hockey Team – UTSNZ Hockey Champions
  • UC Men’s’ Falcons Volleyball Team – UTSNZ Hockey Champions
  • UC Men’s Premier Basketball Team – Christchurch Premier Basketball Champions
  • Caleb Downes – Football Referee
  • George Haswell – Rugby and Touch Rugby Referee
  • Harrison Cook – Football Referee
  • Michael Love – Football Referee
  • Craig Anderson – Hockey Coach
  • Lyndon Fraser – Athletics Coach
  • Piet Van Hasselt – Basketball Coach

Have a voice! Tell us what you're thinking...